Kimler Başvurabilir?

 • ÖSYM tarafından diğer yükseköğretim kurumlarının lisans programlarına yerleştirilmiş olan adaylar; yerleştirildikleri yıldaki ilgili merkezi yerleştirme puanlarının, geçiş yapmak istedikleri BÜ lisans programının yerleştirildikleri yıldaki taban puanına eşit veya bu puandan yüksek olması kaydıyla yatay geçiş başvurusu yapabilirler.
 • Adayların başvuru esnasında İngilizce dil yeterliklerini, Boğaziçi Üniversitesi Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde belirtilen esaslara göre belgelemeleri gerekir.
  Senato tarafından kabul edilen İngilizce Dil Yeterlik Sınavları;
  BUEPT Minimum "C" Puan Türü
  TOEFL® (IBT) Genel Puan 79, Yazma Bölümü 22 veya
  Evde TOEFL® (IBT) Genel Puan 79, Yazma Bölümü 22 veya
  IELTS Akademik Genel Puan 6.5, Yazma Bölümü 6.5
 • Hazırlık sınıfı başvuruları;
  1. Kayıtlı olduğu programda (Fransızca, Almanca vb. dillerde hazırlık sınıfı eğitimi alanlar hariç)  İngilizce dil hazırlık sınıfı eğitimi almış olan adaylar, Üniversitede tekrar dil hazırlık sınıfı eğitimi alamazlar. Bu adaylar, başvuru koşullarını sağlamaları halinde okuma hakkı verilmeksizin hazırlık sınıfına izinli/beklemeli statüde kabul edilebilirler.
  2. Üniversitenin yabancı dil koşulunu sağlayamayan ve daha önce hazırlık sınıfı eğitimi almamış adaylar, öğretim dili Türkçe programdan Üniversitenin aynı isimli programlarına, en geç ikinci sınıf eğitimine başlamadan geçiş yapabilirler. Bu adaylar, Üniversitede bir yıl yabancı dil hazırlık eğitimi alabilirler.
  3. Öğretim dili Türkçe programdan, Üniversitenin farklı isimli programına geçişte adaylar, kayıtlı olduğu döneme bakılmaksızın geçiş yapabilirler. Bu adaylardan yabancı dil şartını sağlayamayan ve daha önce hazırlık sınıfı eğitimi almamış adaylar, Üniversitede bir yıl yabancı dil hazırlık eğitimi alabilirler.
 • Adaylar başvuru esnasında dil yeterliğini belgeleyemiyorsa ve hazırlık sınıfı eğitimine başvuru hakları bulunmuyorsa başvuru koşullarını sağlamaları halinde okuma hakkı verilmeksizin hazırlık sınıfına izinli/beklemeli statüde kabul edilebilirler.
 • İngilizce yeterlik şartını başvuru sırasında belgeleyemeyecek adaylar, başvurudan önce 30 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan BÜYES/BUEPT sınavına girebilir. Sınav hakkında bilgi almak için tıklayınız: www.yadyok.boun.edu.tr